Nem mérséklődik Románia súlyos problémája

Romániában 26 százalékkal nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya az év első négy hónapjában az előző év azonos időszakához képest - közölte csütörtökön a Román Nemzeti Bank (BNR).

A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A kormánydöntések nehéz öröksége feszíti a magyar gazdaságot

A külkereskedelmi egyenleg tavalyi javulását nagyjából azonos mértékben határozta meg két tényező: egyszerre estek be a 2022-es rekordszintekről az energiahordozók árai, valamint a magas infláció miatt beszakadó lakossági fogyasztás miatt csökkent az import. A kormányzat egyes intézkedései – például az ársapkák – ráadásul fenntartották a cserearány-romlás egyensúlyromboló hatását, a gazdaság középtávon meg is fizeti ennek árát magasabb államadósság és finanszírozási költségek formájában, ami végül alacsonyabb növekedési potenciállal jár együtt – derül ki az Európai Bizottság egyensúlytalansági jelentésének egyik elemzéséből.

Úgy tűnik, hogy kimászik a gödörből a korábbi válságország: ezt a hitelminősítők is értékelik

Úgy tűnik, hogy kimászik a gödörből a korábbi válságország: ezt a hitelminősítők is értékelik

A Moody's Ratings stabilról pozitívra javította Spanyolország kormányának kilátásait, megerősítve a hosszú távú besorolásokat Baa1 szinten. A hitelminősítő szerint a gazdasági erősödik, a politikai hatékonyság növekszik és az intézményi kapacitás stabilizálódik, miközben figyelembe veszi a magas adósságterhet és a demográfiai kihívásokat - írta a Moody's.

Visszaállt a rend az európai külkereskedelemben

Visszaállt a rend az európai külkereskedelemben

Decemberben az euróövezet folyó fizetési mérlegének többlete nőtt a kereskedelmi többlet bővülése és a jövedelmek, mint például nyereségek, osztalékok és küldemények kiáramlásának csökkenése révén - közölte kedden az Európai Központi Bank.

Jöhetnek az EU-források Magyarországra! Mi vár a forintra?

Jöhetnek az EU-források Magyarországra! Mi vár a forintra?

A csökkenő kamatkülönbözet és a folyó fizetési mérleg javulásának lelassulása miatt a forint nominális árfolyamának tartós, érdemi erősödése kevésbé valószínű, annak ellenére, hogy biztossá vált, hogy Magyarország hozzá fog jutni az európai uniós források érdemi részéhez. Érdemes a tankönyveket újra fellapozni: ha egy ország tartósan nagy inflációs többletet produkál, akkor nem kell túlságosan csodálkozni azon, ha a nominálárfolyam leértékelődik.

Újabb borús előrejelzés jött Magyarországról: elkerülhetetlen idén a recesszió, makacs lehet az infláció

Újabb borús előrejelzés jött Magyarországról: elkerülhetetlen idén a recesszió, makacs lehet az infláció

Rontotta gazdasági előrejelzését Magyarországgal kapcsolatban a Nemzetközi Valutaalap (IMF), így a korábbi 0,5 százalékos növekedés után a GDP 0,3 százalékos visszaesésére számítanak idén – derül ki a szervezet kedden megjelent World Economic Outlook kiadványából. A Valutaalap idén a korábban vártnál magasabb inflációval számol az év végén, és szerintük még 2024 végén sem lesz 5 százalék alatt az áremelkedés üteme.

Óriási fordulat a magyar gazdaság külső egyensúlyában

Óriási fordulat a magyar gazdaság külső egyensúlyában

2023 második negyedévében a folyó fizetési mérleg közel 700 millió eurós többletet ért el, visszaigazolva a havi külkereskedelmi statisztikákban már megfigyelt éles külső egyensúlyi fordulatot.

Szakad a rubel - Már a Kreml is ideges és rögtön megtalálta a felelőst

Szakad a rubel - Már a Kreml is ideges és rögtön megtalálta a felelőst

Hétfőn reggel átlépte a kerek 100-as szintet a dollár/rubel árfolyam, azaz 17 havi mélypontra zuhant a rubel amellett is, hogy az olajárak sokhavi csúcson járnak és az orosz jegybank múlt hónapban váratlanul nagy kamatemelést hajtott végre. A rubel két hónap alatt 15%-ot, év eleje óta 30%-ot zuhant és a helyzet miatt láthatóan ideges már a Kreml is, aminek újabb jele, hogy ma reggel megszólalt Vlagyimir Putyin orosz elnök gazdasági tanácsadója is, aki rögtön megtalálta a fő felelőst a rubel zuhanása mögött: a laza monetáris politikát, azaz a jegybank a szükségesnél kisebb kamatemelést hajtott végre eddig. Frissítés! Az orosz jegybank is megszólalt hétfőn délelőtt és azt üzente az Interfax tudósítása szerint, hogy a következő, szeptember 15-i kamatdöntő ülésen várható kamatemelés, illetve azt is hangsúlyozta, hogy a rubel esése nem okoz pénzügyi stabilitási problémákat az országban. Frissítés 2! Hétfőn délután látva a rubel meredek, 3% körüli zuhanását, azt jelentette be az orosz jegybank, hogy már holnap rendkívüli kamatdöntő ülést tart, amelyen várhatóan jókora kamatemelésre kerül sor.

Nem jön az EU-pénz, és ez egyre jobban látszik - Mi lesz veled, Magyarország?

Nem jön az EU-pénz, és ez egyre jobban látszik - Mi lesz veled, Magyarország?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében a magyar gazdaság külső egyensúlyáról volt szó, a friss adatokból pedig sajnos azt is ki lehet olvasni, hogy az uniós források apadnak Magyarországon. Vendégünk volt Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. A második blokkban a hazai nyugdíjrendszerről beszéltünk Farkas András nyugdíjszakértővel, főként arról, hogy miként lehetne mérsékelni a korai nyugdíjbavonulási lehetőségek nyomán kialakult egyenlőtlenségeket.

Nagyot javult a magyar gazdaság finanszírozási igénye

Nagyot javult a magyar gazdaság finanszírozási igénye

Az idei első negyedévben a magyar gazdaság (felülről számított) finanszírozási igénye a GDP 2,5%-ára csökkent, ezzel jelentősen javult a külső egyensúy. A fő ok természetesen az energiaimport értékének zuhanása, aminek következtében az áruk és szolgáltatások expot-import egyenlege újra többletbe fordult. A Magyar Nemzeti Bank ma megjelent statisztikáiból kiolvasható az uniós források apadása is.

Mintha már gyengülne az amerikai munkaerőpiac

Mintha már gyengülne az amerikai munkaerőpiac

Az első alkalommal benyújtott állami munkanélküli segélykérelmek száma a harmadik egymást követő héten 20 hónapos csúcson maradt, ami a Federal Reserve agresszív hitelszigorítása miatt gyengülő munkaerőpiacot jelezhet. A Bureau of Labor Statistics adataiból kiderült, hogy a június 17-én zárult héten 264 ezer új munkanélküli segélykérelmet nyújtottak be szezonálisan kiigazított alapon, ami nem változott az előző heti, felfelé módosított szinthez képest, és magasabb, mint a közgazdászok 260 ezer új kérelemre vonatkozó medián várakozása.

Kilyukadt a magyar folyó fizetési mérleg

Kilyukadt a magyar folyó fizetési mérleg

2022. IV. negyedévben a külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség (a folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlege) a szezonális hatások kiszűrésével a negyedéves GDP -7,5 %-a volt - áll a Magyar Nemzeti Bank mai jelentésében. A friss adatok megerősítik azt a várakozást, hogy tavaly év végén még nem nagyon látszódott a külső egyensúly javulása, így óriási volt a külső egyensúlytalanság. A brutális romlás az energiaárak elszállása miatt megugró importra vezethető vissza, ami egyben jó hír is: az azóta bekövetkezett jelentős gázáresés hatására az idén jelentősen csökkenhet az ország finanszírozási igénye.

Aggódik Románia pénzügyi sérülékenysége miatt a költségvetési tanács elnöke

Aggódik Románia pénzügyi sérülékenysége miatt a költségvetési tanács elnöke

Az ikerdeficit veszélyeire figyelmeztetett hétfőn Daniel Daianu, a román költségvetési tanács elnöke, aki szerint a folyó fizetési mérleg és az államháztartás hiányának egyidejű magas aránya sérülékennyé teszi a román gazdaságot. Daianu ezt egy elemzésben fejtette ki, amelyet hétfőn tettek közzé a költségvetési tanács honlapján.

Nagyot esett a magyar folyó fizetési mérleg hiánya

Nagyot esett a magyar folyó fizetési mérleg hiánya

Decemberben 694,2 millió euró volt a folyó fizetési mérleg hiánya, ez jelentős javulást jelent az őszi hónapok 1,6-1,7 milliárdos deficitje után – derül ki az MNB kedden közölt havi adataiból. A külkereskedelmi forgalom statisztikája alapján már sejthető volt, hogy az alacsonyabb energiaáraknak köszönhetően visszaesett a hiány, ugyanakkor ez majd újabb érv lehet a jegybank számára akkor, amikor a kamatcsökkentésen gondolkodik.

Durva lett a magyar folyó fizetési mérleg hiánya, de vannak jó hírek is

Durva lett a magyar folyó fizetési mérleg hiánya, de vannak jó hírek is

A megugró gáz- és áramárak felduzzasztották Magyarország energiaszámláját, és ezzel rontották a külső egyensúlyi mutatókat - értékelték az OTP elemzési központ szakértői a folyó fizetési mérleg harmadik negyedéves, a GDP 8,5%-ára emelkedő hiányát. A közvetlen külföldi közvetlen tőkebefektetések közelmúltbeli élénkülése ellenére a hiány jelentős részét adósságból finanszírozta a nemzetgazdaság, így a külső adósság a GDP 67%-ára emelkedett. Bár a hiány nagyon magasnak tűnik, jó hír, hogy a várakozásokhoz képest mégis kissé alacsonyabban alakult, ráadásul az ősszel csúcson lévő energiaárak esése, illetve a gazdaság alkalmazkodása miatt a következő negyedévek már mérséklődést hozhatnak.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Költségvetés 2025: hatalmas ígéretet tett a kormány
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.